Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jakie są jej główne założenia oraz jakie potrawy powinno się spożywać na co dzień? Warto poszerzyć wiedzę na ten temat, ponieważ dieta ketogeniczna może okazać się solidnym wsparciem nie tylko dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale też dla tych, którym zależy na ograniczeniu/zahamowaniu poważnych dolegliwości i schorzeń.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna opiera się przede wszystkim na dostarczaniu do własnego organizmu zdecydowanie mniejszej dawki węglowodanów. Dzięki temu głównym źródłem energii staną się tłuszcze, co poskutkuje zapoczątkowaniem stanu ketozy (zwiększenie poziomu ciał ketonowych). Szacuje się, że dziennie powinno się przyjmować maksymalnie 50 g węglowodanów (5-10 procent całej diety). Oczywiście najlepszym pomysłem jest udanie się do dietetyka oraz lekarza, tak aby skutecznie i bezpiecznie przejść na dietę ketogeniczną, nie nadwyrężając przy tym własnego organizmu. Dieta ketogeniczna przyda się przy odchudzaniu, eliminowaniu schorzeń neurologicznych, zredukowaniu uczucia głodu, zmniejszeniu częstotliwości występowania migreny oraz zwiększeniu wydolności organizmu. Czas trwania omawianej diety powinien wynieść maksimum kilka miesięcy (sama adaptacja do ketozy trwa do 4 tygodni). Przeciwwskazaniem są natomiast zaburzenia w pracy nerek, trzustki i wątroby, ciąża, karmienie piersią, nadciśnienie tętnicze i schorzenia metaboliczne. Konieczne jest też wykonanie badań laboratoryjnych.

ketogeniczna dieta podstawy

Przykładowy jadłospis diety ketogenicznej

Jak wygląda przykładowy jadłospis diety ketogenicznej? Oto lista dla osób, które w najbliższej przyszłości zamierzają na nią przejść:

  • śniadanie: jajecznica z pomidorkami koktajlowymi,
  • obiad: gulasz wieprzowy z papryką,
  • kolacja: pieczony łosoś,
  • na II śniadanie lub podwieczorek: sałatka z awokado lub tuńczykiem.

W diecie keto na pierwszy plan wysuwają się: oliwa z oliwek, ryby, nabiał, jaja, mięso, orzechy, niektóre warzywa oraz olej kokosowy, natomiast powinno się zrezygnować z chleba, ryżu, makaronu, mleka, kukurydzy, płatków zbożowych, słodyczy i słodkich napojów gazowanych. 

By Kamil Makowski

Pasjonuję się zdrowym stylem życia i świadomym odżywianiem.Wierzę, że odpowiednio dobrana dieta jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *