Zdrowie w pigułce – jakie naturalne składniki w suplementach diety warto wybierać?

Naturalne suplementy diety – które składniki naprawdę działają?

Naturalne suplementy diety

Suplementy diety w większości składają się z naturalnych składników, których powinny dostarczać codzienne posiłki. Stanowią szybszy i łatwiejszy sposób na ich przyjęcie. Idealnie sprawdzają się u wiecznie zajętych osób. Jednak czy naturalne suplementy diety przynoszą rzeczywiste efekty? Sprawdzamy, ile w tym prawdy.

Nie masz zaufania do naturalnych metod leczenia? Zacznijmy od tego, że suplementy diety niczego nie leczą. Jednak nasze organizmy działają prawidłowo, kiedy poszczególne składniki odżywcze pozostają w stanie równowagi. Dlatego wdrożenie suplementacji u wielu osób skutkuje lepszym samopoczuciem, większą ilością energii, a nawet ustąpieniem niektórych dolegliwości.

Czy suplementacja naturalna jest skuteczna?

Można miesiącami łykać suplementy i nie dostrzegać zauważalnych efektów. Czasem wynika to z dużych niedoborów: organizm potrzebuje czasu na odbudowanie zapasów składnika, zanim zacznie działać z nową siłą. Czasem bywa konieczne wprowadzenie podwójnej dawki.

Równie duże znaczenie ma zastosowanie preparatów o dużej przyswajalności. Niektóre witaminy są wchłaniane jedynie w otoczeniu tłuszczów. Część składników może wzajemnie wzmacniać lub osłabiać swoją przyswajalność. Przykładowo więcej żelaza przyswoisz, jedząc posiłek zawierający także witaminę C.

Na skuteczność naturalnej suplementacji wpływa także wiek, masa ciała i ogólny stan zdrowia. W przypadku anemii konieczne może być wprowadzenie leczenia farmakologicznego. U zdrowych osób rzadko zdarza się, aby regularne przyjmowanie suplementów nie przyniosło pozytywnych rezultatów.

Najlepsze naturalne suplementy diety

Wpływ na efekty ma również jakość przyjmowanych preparatów. Niestety, na producentach suplementów nie ciąży prawny obowiązek przeprowadzania dokładnych testów skuteczności. Niektóre firmy decydujące się na ich produkcję oferują bardziej jakościowe produkty, co ma odzwierciedlenie w wyższej cenie. Najefektywniejsze składniki są droższe w pozyskiwaniu i produkcji. Inwestycję we własne zdrowie stanowi zażywanie przebadanych suplementów diety m.in. ze sklepu Lab One.

Trudno wymienić preparaty, które przydadzą się każdemu. Wprowadzenie suplementacji warto poprzedzić badaniami określającymi poziom poszczególnych witamin i minerałów w organizmie oraz konsultacją z lekarzem lub dietetykiem. W Polsce większości osób brakuje witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3. Przydatne są także probiotyki, które poprzez wzmocnienie jelit poprawiają ogólny stan zdrowia (także psychicznego) i odporność.

Jakie suplementy diety w ciąży mogą zaszkodzić?

Większą rozwagę przy wyborze suplementów należy zachować, będąc w ciąży. Zazwyczaj w ulotce preparatu znajdziesz informację, jeśli nie nadaje się dla ciężarnych. Jednak warto mieć świadomość, które substancje są odradzane:

  • witamina A – w zbyt dużym stężeniu może spowodować powstanie wad wrodzonych u płodu. Dlatego w ciąży należy unikać nie tylko suplementów, ale także kosmetyków z tym składnikiem;
  • dziurawiec – często bywa substancją pomocniczą w ziołowych lekach i suplementach, zwłaszcza przeciwdepresyjnych. Zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu;
  • aloes, senes, szałwia – także mogą spowodować silne skurcze macicy i poronienie;
  • żeń-szeń, jeżówka (echinacea) – mają wpływ na układ hormonalny, co może być ryzykowne w okresie ciąży i karmienia piersią. Jednak brak jest konkretnych badań na ten temat.

Nie należy zapominać, że suplementy powinny stanowić jedynie dodatek do zbilansowanej diety. Nie ulega jednak wątpliwości, że ich przyjmowanie sporo ułatwia: jakościowy preparat bywa lepiej przyswajalny niż substancje z pożywienia. Najlepiej skonsultować decyzję z dietetykiem i poprosić o polecenie konkretnych produktów.